В Кіровограді  відбулася зустріч начальників відділів реєстрації Управлінь юстиції та громадських організацій. Близько 40 громадських організацій з 8 областей України, працівники Управлінь юстиції з кожної області на чолі з Оленою Семьоркіною, директором Департаменту легалізації об’єднань громадян, державної реєстрації друкованих ЗМІ та інформагентств Міністерства юстиції України.

Зустріч стала цікава саме форматом відкритого діалогу між інститутами громадянського суспільства і органів держави. Основні питання, які обговорювались протягом дня — це легалізація місцевих осередків, редагування текстів статутів, звітності в Податкову інспекцію та Фонд соцстрахування.

«По кожній третій громадській організації є запит від правоохоронних органів», поділилася «маленьким міжвідомчим секретом» Олена Семьоркіна. За її словами це пов‘язано з тим, що громадяни звертаються зі скаргами на діяльність об’єднань, особливо недіючих.

За свідченнями доповідачів з Податкової адміністрації, їх відомства та органи державної реєстрації не узгоджують між собою дії щодо координації та управління звітністю громадських організацій. Від того виходять деякі незручні ситуації, наприклад подання організаціями декілька разів на рік звітності.

Щодо звітності до Фонду соціального страхування, оскільки по цьому питанню було багато зауважень, які насправді існують і заважають в діяльності, було запропоновано громадським організаціям писати пропозиці по спрощенню законодавчої процедури. «При реєстрації громадські організації не залишають контактні телефони і через це зв’язок з організаціями в разі потреби майже неможливий. Працівники Фонду витрачають безліч часу на банальний пошук цих об‘єднань»,  — каже голова Фонду соцстрахування Кіровоградської області.

Також в державі наразі існує проблема з великою кількістю недіючий об‘єднань. «Є кілька органів, які повноважні за законом, подавати позови в суд щодо припинення діяльності організації, яка не провадить діяльності. Але через те, що зазвичай з такими ГО нема зв’язку, процес триває без їх представників»,  — Вінніков Олександр, Мережа розвитку європейського права. Доповідач запропонував ГО прописувати в статутах спрощену систему ліквідації на випадок таких ситуацій.
Досить ґрунтовно було окреслено ситуацію зі станом громадянської експертизи в Україні та необхідність дотримання, в першу чергу самими громадськими організаціями, норм власних статутів.

Черкаська делегація була найбільш чисельнішою та найбільш активною: кожне 3 запитання лунало саме від нашої області — поділився враженнями керівник секретаріату Черкаського обласного осередку Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Демократичний Альянс» та спеціаліст з ІКР Черкаського обласного молодіжного ресурсного центру, Сергій Слинько. За його словами цей захід став надзвичайно корисним як для НУО так і для представників обласних відділів юстицій. Оскільки кожна зі сторін в переважній більшості бачила лише свій бік роботи і намагалася виходити в своїй діяльності з нього. «Запитання, відповіді, пропозиції вірю що будуть враховані у подальшій діяльності сторін. Не менш важливим став також досвід, яким відкрито ділилися представники НУО та влади» — говорить Сергій.

Взаємодія між державними інститутами та громадянським суспільством є умовою існування демократичної держави. Все вказує на те, що умови є, залишилося навчитися користуватися вже існуючими механізмами.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *