60 черкасців безкоштовно перевірили на гепатит С

//60 черкасців безкоштовно перевірили на гепатит С

60 черкасців безкоштовно перевірили на гепатит С

Ілюстрація з мережі

Ілюстрація з мережі

“Це гепатит. Знайте його. Захищайтеся від нього”. Під таким гаслом цього року громадські організації провели заходи до Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами. Флеш-моб та обстеження на захворювання організували і в Черкасах. Волонтери інформували жителів про небезпеку в парку “Ювілейний”. Участь у акції взяли і волонтери Черкаського обласного молодіжного центру. Цього дня 60 містян пройшли тест на вірус гепатиту С, у шістьох результат виявився позитивним.

Гепатити – інфекційні захворювання печінки. Загалом їх більше десятка форм. Вірусні гепатити – це серйозна медична й соціальна проблема. Вони швидко поширюються, призводять до невиліковних захворювань печінки. Лікування складних форм недуги не по кишені пересічним українцям.

Знати ворога в обличчя

Найбільш поширений та найменш небезпечний – А. За симптомами він нагадує грип і може дати знати про себе вже через 7-50 діб. Його ще називать хворобою “брудних рук” і передається він в основному через недотримання правил особистої гігєни.

Особливе соціальне значення в гепатитів В і С, зараження якими відбувається через кров або біологічні рідини. Медики запевняють, що майже 90% здорових дорослих людей, інфікованих гепатитом В, одужують за шість місяців і лише 15% тих, хто захворів на гепатит С, можуть сподіватися на це.

Гепатит В спричиняє температуру, посвітління калу та потемніння сечі, збільшення печінки та селезінки. Передається від матері до дитини, через нестерильні інструменти, статевим шляхом.

Найбільш небезпечний – С. Його хронічна форма та поєднання з іншими формами цього захворювання призводять до цирозу печінки і, навіть, смерті пацієнта. Прикметно, що 70-80% гепатитів (В, С, D) протікають саме в хронічній формі.

Гепатит Е лікування не потребує. За місяць організм упорається з ним самостійно. Гепатит D супроводжує В. Гепатит G схожий на С, але менш небезпечний.

Ще й “гепатитова” епідемія?

Громадські організації б’ють на сполох: в країні вже епідемія захворювання на гепатити, а державної програми боротьби з нею й досі немає. Тим часом “убивця” печінки так само небезпечний, як ВІЛ чи туберкульоз. Волонтери акції вимагають ухвалити відповідну урядову програму, тож збирали підписи жителів до Президента. А ще роздавали літературу та безкоштовно проводили тест на наявність гепатиту С.

Флеш-моб у парку "Ювілейний". Фото Марії Малиновської

Флеш-моб у парку “Ювілейний”. Фото Марії Малиновської

Одного разу під час такої акції обстежився і житель Черкас Сергій Слинько. Тест на гепатит С виявився позитивним, та, на щастя, додаткове обстеження небезпечного вірусу не виявило. Сьогодні Сергій – серед волонтерів.

— Вважаю, що кожна людина має пройти тест, аби дізнаватися свій статус і лікуватися якомога швидше, — каже він. – Адже гепатит С – це такий лагідний убивця, який тонко й ніжно знищує печінку.

Сергій Слинько (ліворуч) з колегою. Фото Марії Малиновської

Сергій Слинько (ліворуч) з колегою. Фото Марії Малиновської

За оцінками ВООЗ в Україні середній рівень поширення вірусного гепатиту С. Інфіковані близько 3% громадян, тобто 1,2 млн осіб.

На хронічну форму вірусного гепатиту В страждає близько 240 млн. людей у світі. Близько 600 тис. щорічно помирає від гострих або хронічних наслідків хвороби. У світі вірусним гепатитом С щорічно інфікуються 3-4 млн осіб, 150 млн. страждають на хронічну форму цього захворювання, 350 тис. щороку помирають.

—  Достовірної статистики щодо вірусних гепатитів не має жодна країна. Для її отримання необхідно провести тотальний скринінг населення, що є фактично неможливим, — каже директор Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я України Микола Хобзей.

Наразі в Черкасах обстежитися на гепатит можна у вірусологічній лабораторії обласної СЕС чи станції переливання крові. Тут виявляють маркери гепатиту. Також дообстежитися, радять фахівці, можна в приватних лабораторіях. Коштуватиме аналіз там від 120 грн.

Виявляти захворювання непросто, бо, здебільшого, воно протікає безсимптомно.

— Як інфекціоніст, я бачу, що проблема наростає, для лікарів гепатит – здебільшого, випадкова знахідка, – роповідає головний лікар Черкаського обласного центру здоров’я Борис Нескромний. — Він протікає субклінічно і 10-15 років може не проявлятися. А потім на фоні вірусу гепатиту С розвивається цироз печінки чи рак, як ускладнення.

Проте, зазначає він, наявність спеціальних державних програм, які нині існують для боротьби з ВІЛ чи туберкульозом, не допоможуть подолати інфекцію. Адже, попри, численні програми і гуманітарну допомогу, епідемія ВІЛ\СНІД в країні триває. На його думку, потрібні проекти для раннього виявлення гепатитів та запровадження страхової медицини.

В Україні повною мірою фінансується державою лікування хворих на гепатит дітей, згідно з Національним планом дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року. На це в державному бюджеті на 2013 рік передбачено 8 млн грн.

— Проблема існує і вона потребує загальнодержавної програми боротьби з гепатитами, щоб забезпечити діагностику й лікування багатьом людям. Сьогодні понад 3 млн. українців хворі на гепатити і ця ця цифра не повна, бо є багато необстежених, – розповідаєрегіональний координатор МБФ “Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні” в Черкаській та Чернігівській областях Алла Калініна.

Торік ця організація започаткувала Всеукраїнську акцію “Вимагаємо лікування”. До акції в Черкасах приєдналися близько сотні учасників.

— Лікування гепатиту С сьогодні вартує від 14 тис. доларів за курс. Яка пересічна людина може собі це дозволити? Іноді достатньо одного курсу, а іноді потрібно ще, ще і ще, – додає вона. – У нас замовчується ситауція щодо поширення захворювання на гепатит С, мабуть, вже пандемія.

Дороговизну експерти пояснюють монополією виробників ліків. В Україні нині ліцензію мають лише два виробники.

З 1999 року профілактикою негативних проявів захворювань серед населення займаються в Благодійному фонді ”ВАМ”.

Тестування в мобільній лабораторії. Фото Марії Малиновської

Тестування в мобільній лабораторії. Фото Марії Малиновської

Вже третій рік поспіль організація проводить безкоштовні тестування на гепатити В та С. Та швидкий тест потребує лабораторного підтвердження.

Швидкий тест на гепатит. Фото Марії Малиновської

Швидкий тест на гепатит. Фото Марії Малиновської

— Нами було обстежено всього на гепатит В 2516 черкащан з 2010-го року, з них позитивних 79, – говорить директор БФ “ВАМ” Марія Ушкова. — 2327 – на гепатит С і з них 464 позитивних. Це питання дуже актуальне, бо гепатит дуже легко передається і про це треба говорити. Важливо те, що населення не може обстежуватися, бо діагностика досить дороговартісна.

Марія Ушкова. Фото Марії Малиновської

Марія Ушкова. Фото Марії Малиновської

Торік активісти в рамках програми написали лист-звернення до обласної та міської влади. Відповідь була однакова: коштів на програми немає та й статистика не кричуща.

В Черкасах все спокійно

Та в міському управлінні Держсанепідслужби констатують: гепатитів щороку меншає. Лідирує в області лише її центр, Черкаси,  а є такі райони, де гепатитів не виявляли впродовж року взагалі.

— Питома вага випадків гострих вірусних гепатитів у Черкасах меншає, проте, хронічних більшає, – інформує начальник відділу епіднагдіду Ольга Савенко. — Так, за 7 місяців поточного року гепатиту А зареєстровано два пипадки, В – 4, С – 1. Носіїв інфекції – близько 40.

Варто розрізняти носіїв гепатиту, які незаразні, та вже хворих. І першим, і другим варто постійно моніторити стан свого здоров’я.

Фахівець пригадує, що 20-30 років тому в місті реєстрували 2 тис. випадків інфікування гепатитами! Нині ж ситуація покращилася, вважає Ольга Володимирівна, бо люди стали більш культурними.

— Крім того, покращилася якість питної води, почали використовувати одноразовий інструментарій та щеплювати від гепатиту В малюків у пологових будинках через 12 годин після народження, – додає вона.

Обережно: стоматолог!

Та нині основним джерелом інфекції залишаються стоматологічні та манікюрні кабінети. Експерти кажуть, усе – через економію. Так, вірус точно загине лише в автоклаві, де температура повітря сягає 330 гадусів. Кип’ятіння не завжди ефективне при стерилізації. Та дороговартісні насадки та інші інструменти при регулярній такій термічній обробці, “зношуються” швидше. “Приватні медики” мусять заощаджувати… Самі ж стоматологи заперечують таку версію. Мовляв, ризик підхопити гепатит у стоматолога такий самий, як і в їдальні. Бо все залежить від порядності власника, а заміна інструментів однак необхідна і не впливає на вартість послуг.

Власна історія

36-річний Костянтин про свій діагноз дізнався 6 років тому. Лікар у поліклініці запропонував обстежитися на ряд інфекцій і аналізи виявили антитіла до вірусу гепатиту С.

— Спочатку це був для мене шок, але нині, коли я переглянув свій спосіб життя, притримуюся певної дієти, я почуваюся нормально, – розповідає він.

Перебіг захворювання Кості не агресивний, тому дороговартісного лікування він не потребує, проте, на гепатопротектори чоловік витрачає близько трьохсот гривень на місяць.

Та жодні ліки не можуть пригнітити вірус гепатиту так, аби він не був заразним для інших. Тож попри позитивний ефект від лікування, Костянтин з великої ймовірністю може заразити свого партнера в ліжку.

— У медзакладах я завжди попереджаю, що я носій вірусу гепатиту С, медики реагують досить толерантно, – зізнається він. – Та в будь-якому разі я можу відстояти себе.

По матеріалах Інтернет-ресурсу ПРО ВСЕ

By |2013-08-12T11:39:08+00:00Август 1st, 2013|Новини|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment