Обережно, кліщі!

//Обережно, кліщі!

Обережно, кліщі!

Пригріло сонце, розтанув сніг і настала довгоочікувана весна. Хочеться поїхати в ліс, на дачу або просто погуляти міським парком. Часто люди беруть із собою і своїх чотириногих вихованців. Однак, незважаючи на гарний настрій треба бути уважним. Після зимового анабіозу активізуються кліщі.

Для того, щоб розібратися, наскільки небезпечні ці паразити для людей та тварин я поспілкувалася з лікарем-інфекціоністом, Людмилою Волошиною та  лікарем ветеринарної медицини, Наталією Бабич.

Отже, чим небезпечні ці паразити для тварин?

—  Коли починається сезон укусів кліщів та їхня найбільша активність?

—    Найчастіше весною, коли настає тепла погода, появляється перша рослинність та осінню.

—    Які захворювання викликають укуси кліщів?

—    Це сезонні паразитарні захворювання крові, такі як піроплазмоз або бабезіоз.   Хвороба супроводжується загальною слабкістю, відмовою від їжі, високою температурою, темно-бурою сечею. Без лікування більшість тварин гине. Хворіють собаки всіх порід і вікових груп, особливо важко переносять це захворювання щенята.

—    Які ознаки того, що тварину укусив кліщ?

—    Інкубаційний період від моменту укусу кліща триває 6-10 днів, буває до 20 днів.
Все залежить від резистентності організму тварини. Розрізняють гострий та хронічний перебіг хвороби.
У тварини проявляються такі симптоми:
1. Різке зростання температури, яка тримається 2-3 доби.
2. Вони стають апатичні, мляві, відмовляються їсти, мають хитку ходу.
3. Бліді слизові оболонки.
4. На 2-5 добу захворювання сеча стає темно-бурою.

—    Що необхідно робити в першу чергу після укусу? Чи можна витягати його самотужки?

—    Можна. Якщо господар тварини знайшов на його тілі кліща, його потрібно помазати чимось жирним. Наприклад будь-яким кремом чи рослинним маслом. Кліщ має дихальні трубочки, а коли ми їх забиваємо, він послаблює свої щупальця, і тоді через 20-30 хвилин, колоподібними рухами потрібно акуратно (краще пінцетом) його витягти. Якщо головка залишиться під шкірою – це може призвести до серйозного шкірного захворюванню. Але навіть, якщо господар повністю дістав кліща, на місці укусу, так як туди потрапив токсин, все одно буде запальна реакція, тобто місце припухне. Все залежить від організму собаки: у одних це протікає більш спокійно, в інших може бути навіть з невеликим набряком. Господар  повинен обов’язково обробити цю ділянку маззю з антибіотиком.

—    Чи обов’язково потрібно звертатись до ветеринарної клініки після укусу?

—    Так. Тому, що дане захворювання веде до загибелі тварини, якщо своєчасно не почати лікування. При цьому захворюванні дуже страждає печінка. У клініці тварині повинні поставити діагноз, який ставиться на основі дослідження мазків крові. Компетентний лікар диференціює від лептоспірозу, чуми, інфекційного гепатиту.

—    Як часто ви зустрічаєте випадки укусів кліщів?

—    В сезон захворювання у нас буває близько 3-4 випадків на день. Якщо врахувати, що ветеринарних клінік по місту багато, то це звісно більш частіші випадки.

—    Що можна віднести до загальних рекомендацій та профілактики від укусів кліщів?

—    Ми рекомендуємо в сезон, коли починаються масові захворювання не гуляти в лісистій місцевості, після кожної прогулянки ретельно оглядати шкіру тварини і вичісувати шерсть, обробляти тварин такими препаратами як «Барс-форте», «Фронтлайн», «Адвантікс». Але кожен власник тварини повинен пам’ятати, що жоден препарат не дає 100% гарантії захисту від кліщів, тільки близько 80%. Ці нехитрі правила дозволять уберегти вашого улюбленця.

   Міський інфекціоніст, Людмила Волошина зазначила, що кліщі також небезпечні і для людей.

—    Вони переносять таку хворобу, як Лайм-бореліоз (хвороба Лайма) – це інфекційне захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі. Вакцини від нього не існує. Вона може проявлятися у різних формах: переважно ураженням шкіри, нервової та опорно-рухової систем, імунними ураженнями, схильністю до хронічного перебігу хвороби. Якщо ж уникнути укусу все ж таки не вдалося, необхідно в найкоротший термін:
1 крок — Терміново видалити кліща.
2 крок – Обробити місце укусу 3% розчином йоду чи спиртом, після чого помістити його в банку і віднести на аналіз в центр дослідження для визначення наявності інфекцій.
3 крок — З результатом аналізу звернутися на консультацію до лікаря-інфекціоніста та пройти профілактику кліщових інфекцій. Кількість тих, хто захворів від укусу кліща близько 10-12 чоловік за рік по Полтаві та області.

Убезпечити себе від укусів кліщів можна за допомогою одягу. Якщо Ви збираєтеся на природу, краще віддати перевагу світлому одягу зі щільними манжетами, комбінезонам. Штани потрібно заправити в чоботи, на голову бажано надіти капюшон або головний убір. Кліщі піднімаються тільки вгору, тому одяг необхідно заправляти таким чином, щоб кліщ не проник під нього. А регулярний самоогляд зробить ваше перебування у «зеленому куточку»  більш безпечнішим.

 

Олена Кудрявцева,

фахівець з інформаційно-консультативної роботи

 

By |2015-04-19T11:01:24+00:00Апрель 19th, 2015|Новини|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment