photo

 Про проблеми працевлаштування молоді йдеться вже не вперше. Не всі, хто закінчують навчальні заклади, можуть знайти роботу за спеціальністю. Вони не мають інформаційної підтримки, не володіють стратегією та тактикою пошуку роботи.

Також є студенти, які хочуть знайти роботу під час навчання. Але вони теж стикаються з аналогічною проблемою працевлаштування. Роботодавець починає хвилюватися через те, що працівник може раптово звільнитися, навчившись певних навичок або немає досвіду роботи за спеціальністю, на якій він хоче працювати. Але ж де набути той досвід, якщо немає можливості отримати роботу? Роботодавці ж не хочуть брати на роботу початківців, вони хочуть мати відразу спеціаліста, який готовий працювати за середню заробітню плату по 9-10, а то й 12 годин на добу.

Ми вирішили запитати декількох студентів Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, які навчаються за різними спеціальностями:

Владислав, студент філолог:

«Я навчаюся, на філолога, а це педагогічна освіта. Працювати вчителем в школі я не хочу, думав піти в журналісти. Але є проблема, журналістів шукають з досвідом роботи, якого в мене немає. І нікого не цікавить, чи є в тебе набуті здібності чи немає. Немає досвіду – значить немає здібностей. Про те, щоб знайти роботу та поєднати її з навчанням… я промовчу краще. Це щось з розділу фантастики просто. Якщо хочеш працювати й навчатися – ласкаво просимо в копірайтери».

Анастасія, студентка факультету економіки і права:

«Проблема працевлаштування є досить актуальною, тим більше зараз, коли в країні фінансові труднощі. В наш час для людини з вищою освітою шанс отримати бажану посаду різко зменшився, а що ж тоді говорити про студентів інших навчальних закладів? Можливість працевлаштуватися з’являється лише через «кума-свата» чи кругленьку суму. Також, актуальним, на мою думку, є питання про те, що багато робочих місць займають пенсіонери, які не дають шанс розвиватися молодим спеціалістам. Якщо навіть і з’являється вільна вакансія, то роботодавці вимагають працівників з досвідом роботи. Як тоді за таким принципом набувати навичок праці, якщо ніхто не бажає дати можливість проявити себе. Молодший – не значить гірший, навпаки, якби давали дорогу новому поколінню, тоді б і держава будувалась по-іншому. Тому, я вважаю, доцільно було б провести суттєві реформи в цій галузі, щоб рівень безробіття в країні знизився. Працюючі люди – процвітаюча держава».

Оксана, студентка історичного факультету:

Останнім часом, все більше студентів ідуть працювати. Хтось хоче отримати досвід роботи за спеціальністю, який дуже цінується у великих компаніях, комусь просто потрібні гроші. На мою думку, робота дозволяє студенту забезпечувати себе матеріально, допомагати батькам, сприяє розвитку відповідальності, самостійності та креативності, з’являється можливість професійного росту. Звичайно, відразу ж студентів не візьмуть на високооплачувану роботу, проте важливий сам факт ініціативи та готовності студента на будь-яку роботу, адже лише так він може здобути такий важливий та цінний для роботодавців досвід.

Наталя, студентка, яка навчається за спеціальністю «Видавнича справа та редагування»:

«Я майбутній видавець-редактор. На першому курсі нам обіцяли «золоті гори» – влаштуєтеся 100 %. Спеціальність багатопрофільна. Працювати будете на провідних каналах України, у відомих редакціях газет, журналів, видавництвах. А вже як стала студенткою старших курсів, то зрозуміла, що це не зовсім так. Вільних місць майже ніде немає. Щоб взяли – має бути досвід роботи від 2 років, портфоліо, участь у організаціях. Якщо пощастить, то можна побігати журналістом, і то не варто розраховувати більш, ніж на 1500 грн».

Як бачите, у кожного своя думка. Однак, проблема працевлаштування молоді полягає не тільки у відсутності робочих місць, а й у нездатності держави, роботодавців та самих молодих фахівців знайти спільну мову між собою.

 

Тетяна Турчін

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *