Гендерно-орієнтоване бюджетування на Черкащині у 2018 році розпочато!

Home/Новини/Гендерно-орієнтоване бюджетування на Черкащині у 2018 році розпочато!

Гендерно-орієнтоване бюджетування на Черкащині у 2018 році розпочато!

 

Робоча зустріч по проекту «Гендерно-орієнтоване бюджетування в Україні» (далі ГОБ) відбулася 1 березня в Департаменті соціального захисту населення ЧОДА.

Ґендерне бюджетування – це застосування комплексного ґендерного підходу у бюджетній політиці та бюджетному процесі на державному й місцевому рівнях, що включає розподіл бюджетних коштів за ґендерним принципом, а також призводить до посилення прозорості та підконтрольності.

Основна мета проекту – сприяти підвищенню економічної ефективності видатків бюджету через врахування потреб різних груп жінок та чоловіків в Україні.

Завданнями ҐОБ є:

  1. Посилення підзвітності уряду у питаннях гендерної рівності, потреб різних груп жінок і чоловіків, розширення їх можливостей.
  2. Підвищення ефективності через конкретну адресацію витрат тим, хто їх найбільше потребує і кому вони принесуть реальну користь.
  3. Підвищення прозорості і зменшення корупції.
  4. Посилення участі представників різних груп жінок і чоловіків у політиці планування і бюджетування.

Міфи про ґендерний бюджет:

НЕ окремий специфічний бюджет;

НЕ окремий бюджет для жінок чи чоловіків;

НЕ розподіл бюджетних коштів між жінками і чоловіками у співвідношенні 50:50;

НЕ збільшення витрат на виключно жіночі/ґендерні програми;

НЕ стосується, виключно, “потреб жінок”.

Перевагами ґендерного бюджету є:

  • Конкретна спрямованість витрат.
  • Підвищення якості послуг для різних груп жінок і чоловіків (конкретні споживачі).
  • Підвищення темпів економічного розвитку і скорочення бідності.
  • Ефективне використання ресурсів.
  • Утвердження політики рівних прав та можливостей.

Одним з головних компонентів ҐОБ є гендерний бюджетний аналіз, який має змінити бюджет і політику та інтегрувати ГОБ у процеси планування та бюджетування.

Місцевий консультант з гендерних питань Олена Кудрявцева та члени нової робочої групи, серед яких представники Департаменту соціального захисту населення ЧОДА, Департаменту фінансів ЧОДА та Головного управління статистики у Черкаській області розпочали роботу над гендерним бюджетним аналізом програми, що фінансується з бюджету та спробують оцінити наскільки програма та її заходи задовольняють потреби різних груп жінок та чоловіків. Це дозволить переструктурувати доходи та видатки таким чином, щоб потреби громади, як жінок, так і чоловіків з різних соціальних та вікових груп, були відповідно представлені у статтях видатків бюджету.

Члени робочої групи дослідили програму «Надання соціальних та реабілітаційних послуг громадян похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю в установах соціального обслуговування» та вирішили в контексті аналізу розділу програми обрати для аналізу комунальний заклад «Черкаський геріатричний  пансіонат Черкаської обласної ради».

На першому етапі робоча група визначила основні  гендерні проблеми  в  галузі та зібрала вихідні дані про програму, необхідну статистичну інформацію.

Наступними кроками Ґендерного бюджетного аналізу програми передбачено проведення ґендерного аналізу діяльності (заходи, послуги) та бюджетних видатків, а також обов’язкове формування цілей та рекомендацій з посилення ґендерної рівності

Проект  «Гендерно-орієнтоване бюджетування в Україні» є всеукраїнським, ініційований Міністерством фінансів України, задля поточної реформи державних фінансів та отримує фінансування від Шведського агенства міжнародного розвитку SIDA.

По Черкаській області проект працює з 2016 року. Тоді робоча група досліджувала Програми у галузі охорони здоров’я, зокрема  «Обласну цільову соціальну програму протидії захворюванню на туберкульоз на 2013-2016 роки» та  «Обласну цільову соціальну програму протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки». У 2017 році робоча група аналізувала розділ “Спорт вищих досягнень” програми розвитку фізичної культури і спорту в Черкаській області на 2016 – 2020 роки.

By |Март 12th, 2018|Новини|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment